MENU
NIP
Nazwa Firmy: Piekarnia-Cukiernia NATURA
WWW: https://rogalemarcinskie.pl/
Adres Poznańska 99a
Miejscowość Kobylnica
Kod pocztowy 62-006
Telefon +48 668 654 749

Oceń firmę (0 z 0 głosów)Opis:

11 listopada jest dniem świętego Marcina — rzymskiego żołnierza, który podzielił się połową swojego płaszcza z żebrakiem. Historia ta opowiadana każdego roku przez proboszcza jednej z poznańskich parafii zainspirowała lokalnego piekarza Józefa Melzera do wypieku kilkuset rogali w kształcie podkowy, które zostały rozdane najuboższym. Z każdym kolejnym rokiem do inicjatywy dołączali się kolejni cukiernicy. W 1901 roku zwyczaj wypieku poznańskich rogali przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Obecnie wyłącznie wielkopolskie piekarnie, które uzyskały stosowny certyfikat (potwierdzający oryginalność receptury), mają prawo do używania nazwy rogali marcińskich. Co więcej, w 2008 roku rogale uzyskały unijny certyfikat „Produktu o chronionej nazwie”, trafiając na listę regionalnych przysmaków.

Czym wyróżnia się tradycyjny lukrowany rogal świętomarciński?

Zgodnie z obowiązującymi standardami i zarazem wymogami stawianymi przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu tradycyjny rogal musi być wypiekany z ciasta półfrancuskiego oraz ważyć od 150 do 250 g. Z kolei nadzienie przygotowuje się z następujących składników:

  • biały mak,
  • wanilia,
  • zmielone daktyle lub figi,
  • rodzynki,
  • śmietana,
  • masło,
  • skórka pomarańczowa.

Cukiernia NATURA działająca zarówno stacjonarnie, jak i oferująca sprzedaż wysyłkową proponuje klientom tradycyjne rogale świętomarcińskie. Cena proponowana przez poznańską cukiernię wynosi 12 złotych za sztukę. Klienci mogą liczyć na zniżkę przy większych zamówieniach składanych głównie przez firmy. Dostawa jest realizowana w krótkim czasie z zachowaniem najwyższych standardów. Istnieje również opcja wysyłki poznańskich przysmaków za granicę. Oczywiście w wielu polskich cukierniach można zapewne znaleźć rogale św. Marcina w znacznie niższej cenie, należy jednak pamiętać, że nie będą to oryginalne wypieki, które powstały z zastosowaniem tradycyjnej wieloletniej receptury. Na stronie zamieszczono tradycyjny przepis na przygotowanie rogali marcińskich.

Warto wspomnieć, że w stolicy Wielkopolski działa również Rogalowe Muzeum Poznania, w którym można nieco bliżej poznać różne legendy nawiązujące do tradycji rogali świętomarcińskich. Ponadto zwiedzający mają możliwość uczestniczenia w procesie wypiekania lokalnego przysmaku (pod okiem certyfikowanego mistrza cukiernictwa) wraz z późniejszą degustacją. 
Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Firmy w pobliżu